עורך דין צוואות

כתיבת צוואה

צוואות ודיני ירושה הינם תחומים יחסית אפורים ולא תמיד נעים יהיה לעסוק בהם. מדובר בתיקים שיכולים להימשך לאורך זמן, החל מעריכה וניסוח של הצוואה – הליך שמתנהל מול המוריש ולאחר מכן בקיומה של הצוואה או במקרים מסוימים בהתמודדות מול התנגדות ופסילה של הצוואה, וגם בניהול העיזבון וכל מה שכרוך בזה – תהליך שמתבצע מול המורישים והצאצאים של האדם המוריש. מה תפקידו של עורך דין צוואות ומה החשיבות על השמירה של כללי עריכת הצוואה? על כך במאמר לפניכם.

עו"ד צוואה וכל ייעודיו

עו"ד ניסוח צוואה מומחה תפקידו לא רק לספק ייעוץ מקצועי בכל הנוגע לניסוח של הצוואה כי אם גם לסייע בכל ההתנהלות לאחר מכן ולמנוע את האפשרות לערער על האופן והצורה שבה נערכה הצוואה. הסיבה העיקרית שמוטב יהיה להסתייע בעו"ד לניסוח צוואה הינה להבטיח את כל רצונותיו של המוריש בכל מקרה שעשויה להתגלות התנגדות. ישנם מקרים לדוגמא בהם בן או בת הזוג שנותרו בחיים, רצונותיהם לא תמיד יעלו בקנה אחד עם רצונותיו של המוריש והם ינסו לשבש את אופי החלוקה או לשנות את הירושה לאחר שהמוריש נפטר. במקרה זה, עו"ד שממונה על ניסוח הצוואה הוא האדם שיכול להבטיח שזה לא יקרה ושכל קיום רצונותיו של המנוח שנוסחו בצוואתו יתמלאו ולא יופרו.

בקשתו האחרונה של האדם

מזה אלפי שנים שהבקשה האחרונה של אדם לפני מותו הייתה מקובלת בתרבויות שונות. כיום, שכלי הכתיבה זמינים, התמסדה הבקשה ל – 'כתיבת צוואה', הצוואה מעוגנת גם בהלכה היהודית וגם בחוק. בהתאם לזאת, נהוג להיעזר בעו"ד שמתמחה בתחום, שמדריך את המוריש גם בניסוח ובעריכה של הצוואה, כדי לספק לה תוקף משפטי ולגיטימי, והוא גם אחראי לוודא שהיא אכן מקוימת בהתאם לכלל בקשותיו של המוריש. בצוואה מחליט המוריש את צורת החלוקה של הרכוש שלו לאחר שהוא ימות. היה ומדובר במקרה קל שלא אמור לעורר כל בעיה, לא יהיה בהכרח צורך בניסוח צוואה והמוריש רשאי לעשות זאת בעצמו ולשמור את המכתב בו הוא מבשר על רצונותיו, אצלו במגרה או להביא אותו לאחד מילדיו. אולם, אם יש חשש כלשהו שהיורש או מישהו עשוי להתנגד או ליצור מחלוקות, מומלץ יהיה להסתייע עם עורך דין מומחה בניסוח צוואה.

כיצד מנסחים צוואה?

בהתאם לחוק הירושה, אפשר יהיה לערוך צוואה בכתב היד של האדם המוריש, או בע"פ, בהדפסה או בכתב ידו של אדם אחר, זאת כל עוד היא נערכה בפני עדים. כשהמוריש עורך צוואה בכתב ידו, נדרש עליו לחתום ולציין את התאריך בו כתב את הצוואה. החוק מכיר גם בצוואה שנאמרת בפני נוטריון שמתעד את דבריו על גבי הכתב ואז הצוואה תקפה גם בהיעדר החתימה של המוריש. צוואה בעל פה בפני נוטריון תתבצע בדרך כלל במצבים שהמוריש לא מסוגל לחתום או במקרה שבו יש סכנה מידית לחייו של המוריש. ניסוח צוואה מכיל את זהותם של כלל היורשים, הוראות כיצד יש לחלק את הירושה ותנאים ייחודים שכל יורש כשלעצמו רוצה להוסיף, כמו הצבת תנאים בהתאם לביצוע פעולה כלשהי וכדומה.

קראו גם על צו קיום צוואה

אהבתם את המאמר? שתפו!
דילוג לתוכן