מה זה ייעוץ עסקי?

ייעוץ עסקי

לא מעט מבעלי העסקים בארץ מרגישים שלמרות שהם משקיעים מדי יום בעסק שלהם, עדיין העסק לא מצליח לממש את מלוא הפוטנציאל שיש בו. לא פעם יהיה מדובר בקושי שיש לו זיקה ישירה למצב הפיננסי או לכל ההתנהלות העסקית ולפעמים ההרגשה תהייה קשורה לתחושה של עמידה במקום על אף כל ההשקעה. בכל אותם מקרים וכשהשאיפה תהייה לשפר את כל תחומי הפעילות של העסק ואת הרווחיות שלו, מומלץ יהיה לפנות לאדם שמומחה בייעוץ עסקי. מה זה ייעוץ עסקי ואיך הוא תורם לנו? על כך נרחיב.

ייעוץ עסקי במגוון תחומים

ייעוץ עסקי הוא שם שמכיל בתוכו מנעד של תחומי ייעוץ. תחומים אלה מתייחסים לכמה מישורים בכל הנוגע לפעילות עסקית וזאת משום שיש סוגים שונים של עסקים וגם כמות גדולה של פעילויות ארגוניות, כמו פיתוח וייצור, עבודה אל מול ספקים ולקוחות, יחסים בין עובדים, איזון תקציב, אשראי של העסק, היבטים שיווקיים ופרסומיים וכולי. בתוך כל אלה, יש תחומי ייעוץ כלליים ומקיפים כמו ייעוץ ארגוני, שיווקי ופיננסי ובמקביל תחום שהוא יותר ממוקד כמו אימון אישי ועסקי או ייעוץ שמתרכז ברשת. כמו כן, יש גם לא מעט קווי דמיון בין תחומי הייעוץ העסקיים השונים. מדובר באיש מקצוע או בחברה חיצונית שלכל אחד מהם יש את הידע, הניסיון והכלים לדחוף את העסק בכל הנוגע לייעול וניהול חכם. היועץ פועל בניתוח תחומי הארגון השונים, ובהתאם לכל תוצאה הוא יספק לבעלים את התמונה המלאה למצבו ויפרט באילו צעדים יהיה עליו לנקוט על מנת לשפר את מצב העסק שלו.

מי זקוק לשירות ייעוץ עסקי?

למעשה, כל עסק באשר הוא יכול להפיק תועלת משירות של ייעוץ עסקי איכותי. זאת משום שניתוח מפורט של כלל הפעילות שקיימת בתוך העסק ומנעד ההנחיות כיצד לשפר ולייעל אותו רק יספקו לעסק כלים שיתרמו לו לצמיחה וגדילה. עם זאת, לא תמיד עסק באמת זקוק לייעוץ מסוג זה ולרוב כדאי לפנות לקבל את השירותים הללו כשקיים קושי בהתנהלות, התלבטות כלשהי או תחושה של תקיעות. במקרים הללו יצליח היועץ העסקי לספק מגוון של עצות שיסייעו לעסק ויוציאו אותו מהפלונטר, בין אם מדובר בעסק גדול שצריך שיפור בצורת ההתנהלות בין העובדים או בין אם זה קשור לבעיות תזרים בעסק קטן.

התגייסות כוללת של כלל העובדים של עסק

כמו כן, יש להבין כי על מנת לעשות את השינוי ולשפר את מצב העסק, נדרשת התגייסות כללית של העובדים ושל המנהלים. יעוץ עסקי לא יצליח בעצמו להוביל מהליכי שיפור בהיעדר התגייסות כוללת של כל מי שקשור לעסק. למשל, גם אם יש יעוץ שיווקי שמוביל לבנייה של תכנית שיווקית טובה, לא יתקבלו התוצאות שאותם רוצים מבחינת מכירות ורווחים בהיעדר הטמעה ויישום של התוכנית לזמן ממושך מצד מנהלי החברה. עם זאת, היה ויש שיתוף פעולה של כולם, בעלי העסק והעובדים יצליחו ליהנות מכלל היתרונות המשמעותיים לפי התחום בו יינתן הייעוץ. משמע, השיפור יבוא לידי ביטוי בתחומים שהוגדרו מלכתחילה כיעדים, כמו השגה של מימון לעסק, הגדלה ברווחיות, שיפור תהליכי שיווק, הרחבת פעילויות עסקיות וכדומה.

המאמר הכתב ע"י חברת מינדד – ייעוץ עסקי וארגוני.

אהבתם את המאמר? שתפו!
דילוג לתוכן